Víte, co je v obuvi in? Chodit naboso! Ale víte, co je ještě více in? Chodit v bosých botách! Je nám naprosto jasné, že tento pojem vyvolává v mnohých zmatek. Pokud se tedy se slovem bosá bota nebo barefoot setkáváte poprvé, čtěte dál a dozvíte se víc.

Barefoot bota není českém trhu dlouho. Za tu dobu si ale zvládla získat spoustu příznivců.

Je to druh boty, která se svým tvarem a proporcemi snaží umožnit co nejpřirozenější a nejsvobodnější pohyb a pocit z chůze, co nejvíce přiblížit chůzi na boso. Barefoot boty jsou vyráběny s co nejtenčí podrážkou bez podpatku nebo jakéhokoli sklonu a tvarování. Jediné, co je anatomicky tvarované, je špička. Ačkoli na první zdání si všichni pod barefootovými botami představí sportovní typ boty, je neuvěřitelné, že bosé boty existují ve variacích pro jakoukoli příležitost. 

pánská barefoot bota

Když na schůzku, tak proč ne stylově? ©Vivobarefoot

Barefoot boty jsou běžně k sehnání na internetu a dnes už také v kamenných obchodech. Jednou z nejznámějších značek je na tomto trhu firma Vivobarefoot. Jediné na co se musí každý příznivce barefoot připravit, je vysoká cena.

dámská bota barefoot

Barefoot bota nemusí být na první pohled k rozeznání od normální boty ©Vivobarefoot

pružná barefoot

To, co se s barefoot botou ale dá udělat by také nikdo na první pohled neuhodl. ©Vivobarefoot

Poselství barefoot

To, že tvar boty, a to jakékoli, ničí nohu, už je dávno prověřené. Důvod, proč se s tím teď setkáváte poprvé, je protože se o tom moc nemluví. Je to tak. Bohužel ani nejvíce kvalitní boty s anatomicky tvarovanou podrážkou nejsou pro chodidla prospěšné. Proč?

Lidé po staletí, ba i tisíciletí, chodili bosi. Jejich chodidla neměla žádný problém s jakýmkoli hrubším terénem a bylo jim to přirozené. Co se ale stalo tím zlomem, kdy lidi na celém světě začali svá chodidla obouvat do těsných bot? Dnes už bychom těžko dokázali usoudit, že chůze na boso je chodidlům prospěšná mnohem více, ale je to pravda. Noha má v sobě 200 000 nervových zakončení, 28 kostí, 19 šlach a 33 svalů. Není z toho tedy evidentní, že je uzpůsobena pohybu? Že je určená pro chůzi v drsnějším a složitějším terénu? Že slouží k přijímání hmatových vjemů?

prstové boty

Tento speciální tver boty je pro sport velice pohodlný. Zdroj: www.prstove-boty.cz ©Five fingers®, Vibram®

Bosá chůze prospívá nejen chodidlu, ale především celému tělu. Páteř, kterou boty pokřiví, bosá chůze narovná.

dětská barefoot botka

Pro děti jsou barefoot boty rovněž velice vhodné ©barefoot-botky.cz

Ale buďme upřímní: Copak se můžeme jen tak projít bosky po městě, kde je na každém druhém kroku střep? Můžeme se procházet ve sněhu v zimě bez bot? To samozřejmě nejde… Proto se bosé chůzi věnuje jen pár nadšenců, ale zbytek populace si dál ničí tělo.

No a pak přišlo konečně řešení: bosé boty – kombinace bosého chození s obutou nohou….