Naša pleť potrebuje mierne odlišnú starostlivosť v lete a inú zas v zime. Počas teplých mesiacov sa viac vylučuje pot, behom tých zimných sa zas viac vysúša. Pleťová kozmetika by preto mala byť iná pre každé ročné obdobie. V tomto článku vám dáme dva tipy na letné kozmetické produkty.

Prvým z produktov je levanduľové mydlo. Levanduľa je silno voniaci poloker s bohatými fialovými kvetmi. Mydlo z levandule je prírodný produkt, pri ktorého výrobe sa zvyčajne používajú esenciálne oleje z kvetu levandule a ďalšie oleje ako kokosový, olivový, palmový, a pod. Niekedy sa zvyknú pridávať i ďalšie vône, ktoré ladia s levanduľou.

levanduľa a jej využitie

Pravé levanduľové mydlo je šetrné k životnému prostrediu nielen hľadiska výrobných procesov, ale i kvôli faktu, že vydrží dvakrát dlhšie ako bežné mydlo zo supermarketu (napríklad štvrťkilové mydlo vystačí na 60 sprchovaní). Zanecháva pokožku hebkú a je vhodné i pre väčšinu alergikov, ktorí nemusia priemyselné produkty.

A na čo je takéto mydlo okrem bežného použitia vhodné. V praní dokáže odstrániť i odolnejšie škvrny a fľaky. Je tiež antiseptické. Ak ním potriete podráždenú pokožku, proces hojenia sa urýchli. Túto vlastnosť môžete využiť napríklad i pri holení, po ktorom vám nezanechá podráždenú pokožku ako iné prípravky, a hojenie rán prebehne rýchlejšie. Mimo kúpeľňu ho využijete ako odpudzovač molí (podobne ako textilné vrecúška naplnené sušenými levanduľovými kvetmi).

Druhým odporúčaným produktom je argánový olej. Vyrába sa z plodov argánie tŕnitej, ktorá rastie v Maroku. Je jedným z najvzácnejších olejov na svete vzhľadom k veľmi obmedzenej oblasti rozšírenia. Má podobne všestranné využitie ako levanduľové oleje. Argánový olej je vhodný i na pleť, nahrádza denný a nočný krém. Môžete ho použiť ako masážny olej, aplikovať na nechty na ich spevnenie a zníženie lámavosti, prípadne na podporu vlasov pri umývaní alebo po ňom ako zábal na vlasy. Stačí zopár kvapiek oleja vmasírovať do vlasov a pokožky, zabaliť a nechať pôsobiť (cca 30-60 minút). Týmto si zregeneruje poškodené, rozštiepené a príliš suché vlasy. Ako vedľajší efekt zistíte, že sa vám ich bude dať ľahšie rozčesávať.

Bude se vám také líbit: