Vůně nás provázejí celým životem. I když existují specializované vůně pro děti, hlavní cílovou skupinou pro nákup parfémů jsou dospělí. Vybrat parfém sám či sama pro sebe lze celkem intuitivně. V první fázi stačí přivonět a vůni, která jen nám příjemná, pak následně aplikovat z testeru na zápěstí. Pak je třeba chvíli počkat a znova přivonět.

Aplikace na kůži je důležitá, protože každý člověk reaguje na konkrétní parfém jinak. Ten, který je u jednoho člověka působí velmi příjemně, může u druhého působit nevhodně, někdy dokonce místo toho, aby ke svému nositeli pozornost přitahoval, jeho okolí naopak odpuzuje.

Druhy vůní

Podle koncentrace se vůně dělí na parfémy, parfémové vody, toaletní vody a kolínské vody. Parfémy jsou nejkoncentrovanější a jejich vůně vydrží na pokožce nejdéle. Příliš silná vůně ale může obtěžovat, proto by se těžké parfémy určené do večerní společnosti neměly užívat přes den. Naopak se doporučují méně koncentrované toaletní, případně kolínské vody, tedy odlehčené verze parfémů.

Základní skupiny vůní jsou květinové, ovocné, orientální, dřevité či vodní, ale najdete i jiná dělení. Parfémy jsou vyráběny z obrovského množství přírodních komponentů. Pokud víte, že vaše partnerka miluje parfémy s frézií, vybírejte podobné. To samé platí i o mužích, někteří milují mošusové vůně, jiní dřevité…

jak vybrat správný parfém

Jak voní parfém?

Kompozici každého parfému tvoří hlava, srdce a základ. Hlava je první fází parfému, kterou cítíme ihned, ale po několika minutách vyprchá. Následuje středně prchavé srdce, což je vlastní charakter vůně, která se rozvine až po několika minutách po aplikaci. Jako poslední cítíme tzv. základ, který tvoří pomalu působící látky a vydrží vonět až několik hodin. Správný parfém má hlavu, srdce a základ v ladící harmonii, takže působí přirozeně bez rušivých předělů.

Tip: Velký výprodej parfémů v tuzemských internetových obchodech naleznete na webovém portále Slewik.

Rezervujte si čas a nákup si promyslete

Výběr parfému, který stojí i několik tisíc korun, by neměl probíhat ve stresu a spěchu. Denní doba je celkem lhostejná, i když někteří odborníci tvrdí, že lépe je vůně vybírat během odpoledne, kdy je náš čich nejcitlivější. Určitě si odpusťte větší množství alkoholu či silně kořeněné pokrmy, i to může ovlivnit negativně váš výběr.

Před nákupem byste měli promyslet, pro jakou příležitost je parfém určen, jak moc má být intenzivní, chcete-li těžký, klidně i jaký je charakter člověka, kterému je určen. Pokud kupujete parfém pro partnera či partnerku, zkuste si zjistit, jaké vůně preferuje. Málokdo mění své preference vůní radikálně, takže byste mohli šlápnout vedle.  Nakupujete-li pro někoho, myslete na něj, jaký je, jak voní, jak se chová. Vybírejte skutečně pro něj či ni, ne pro sebe. Vůně, která sedí vám, nemusí sedět vaší kamarádce.

Poraďte se s prodavačkou. Co nejlépe jí popište, jakou vůni hledáte, jakému parfému by se mohla podobat a co určitě ne. V parfumeriích pracují lidé, kteří parfémům rozumí a určitě vám dobře poradí.