Kúpa zásnubných prsteňov a žiadosť o ruku je už za vami. Teraz chystáte svadbu. A máte už snubné prstene? Že je na to ešte čas? Je lepšie začať nad nimi rozmýšľať skôr, aby sa všetko stihlo. V tomto článku sa dozviete, ako vybrať snubné prstene pre ňu i pre neho.

Ak si chcete snubné prstene podľa nechať vyrobiť podľa vašich predstáv, rátajte s viac časom potrebným na celý proces. Pokiaľ si chcete kúpiť už niekým nadizajnové a vyrobené, bude to rýchlejšie. Ale i tak by ste mali vedieť, podľa čoho sa pri kúpe rozhodovať.

Dizajn snubných prsteňov

V každom obchode alebo eshope nájdete množstvo dizajnov. Nedajte sa ovplyvniť niekým iným, ale vyberajte podľa vlastného vkusu a preferencií. Budete to predsa práve vy, kto bude tento prsteň, snáď celý život, nosiť.

svadobné obrúčky prstene

Klasické svadobné obrúčky, hladké, lesklé, zo zlata žltej farby.

Ak máte nejaké životné motto, chcete vyjadriť svoju lásku, ale chcete si v ťažkých chvíľach pripomenúť, čo pre vás záväzok manželstva znamená, nechajte si tie slová vygravírovať z vnútornej strany prsteňov.

Materiál, z ktorého sa prstene vyrábajú

Snubné prstene by mali byť z drahých kovov. Je v tom predsalen kus symboliky a svadba nebýva tak často, že by sme mali siahať po niečom inom. Hovorí sa, zlato je večné. A i preto je najčastejším drahým kovom, z ktorého sa svadobné obrúčky vyrábajú. To môže mať okrem žltej i farbu ružovú alebo bielu. Svadobné obrúčky z bieleho zlata sú stále viac obľúbené. Ďalšími možnými kovmi sú striebro alebo platina, no to nebýva tak často. Ale pokiaľ je to váš obľúbený kov, neváhajte.

snubné prstene biele zlato

Snubné prstene z bieleho zlata.

Profil a povrch snubných prsteňov

Profil, alebo inak povedané prierez, určuje jednak vzhľad prstenu, a aj to, ako pohodlne sa vám bude nosiť. Niekto je zvyknutý z vnútornej strany na rovný, niekto zas na zaoblený povrch. Z vonkajšej sú možnosti rozmanitejšie, od rovných, cez zaoblené (konvexné) až po prehnuté (konkávne), prípadne z ryhami alebo skosením.

Povrch nemusí byť len hladký a lesklý. Na trhu existujú možnosti ako matný brúsený alebo pieskovaný, s rôznymi ryhami, s efektom ľadu a podobne. Je ale pravda, že svadobné obrúčky bývajú najčastejšie len hladké.

Veľkosť a šírka prstienkov

Mnoho ľudí sa bojí práve voľby zlej veľkosti prsteňa. Nemajte ale obavy, prsty človeka sa časom až tak rýchlo nemenia. A ak sa zmenia a po rokoch budete cítiť, že je vám prsteň malý, alebo naopak, veľký, nechajte si ho u zlatníka upraviť na správnu veľkosť.

Pri skúšaní v zlatníctvach si vyberajte dopoludnie, keďže vaše prsty nebudú po celom dni opuchnuté. Skúsený zlatník vám s voľbou veľkosti zaiste pomôže. V prípade výberu v online obchode, existujú rôzne meradlá, a zväčša eshopy ponúkajú možnosť zaslať špecializovaný nástroj na zmeranie správnej veľkosti. Nemusíte sa toho obávať.

Čo sa týka šírky, tam je to individuálne. Záleží na pohodlí pri nosení a vkuse. Ale platí pravidlo, čím širšie prsty, tým širší prsteň by mal byť. Šírka svadobnej obrúčky bude zrejme tiež iná u nevesty, ako u ženícha.

Kamene v svadobných obrúčkach

Do snubných prsteňov sa môžu vkladať i kamene. Vyberá sa z druhu kameňa (väčšinou zirkón alebo diamant) a veľkosti. S veľkosťou sa nemusí preháňať, ideálne sú decentné rozmery od priemeru 1,5 až 2,1 mm. Avšak sú i obúčky s nadrozmernými kameňmi…

snubné prestene svadobné obrúčky

Rôzne dizajny snubných prsteňov pre nevestu a ženícha.

Cena snubných prsteňov

Nemusíte sa obávať, že budú snubné prstene drahé kvôli “svadobnej prirážke”. Nič také sa nedeje a zohnať pár snubných prstienkov sa dá už od nejakých 100 eur.

Pevne veríme, že si správne vyberiete.