Pokud je dnes něco mezi šperky in, pak je to mimo jiné jednoznačně kabošon. Že vám to nic neříká? Název možná není tak známý. Potom, co vám ale popíšeme jeho vzhled, se vám jistě všem okamžitě vybaví.

Kabošony jsou oválné či kruhovité kameny s plochou spodní částí a vypouklým vrškem. Plochá strana tohoto kamene bývá vsazována do náušnic, prstenů, přívěšků… Vyrábí se z všemožných materiálů od drahých kamenů po plast či sklo. Nejvíce moderní jsou snad kabošony s vtisknutými výjevy a motivy.

V současné době jsou jím eshopy a obchody tak zahlcené, že vybrat ten pravý se stává pro mnohé nesnadným úkolem. Jak mezi tím nepřeberným množstvím vybrat ten, který se vaší představě nejvíce blíží? Jednoduše!

Vyrobte si svůj vlastní kabošonový šperk

K výrobě šperku z kabošonu nebudete potřebovat nic víc než kabošon, lepidlo a příslušný šperkový komponent. Výroba takového šperku je velice jednoduchá a zvládne ji opravdu každý. Kabošon a bižuterní komponenty seženete běžně v galanterii nebo na internetu. O výběru lepidla se poraďte také tam nebo ve výtvarných potřebách, anebo v diskuzních fórach na netu. Vhodná jsou lepidla na kůži nebo látku. Zkrátka trochu pružnější a hodně pevná. Nejběžněji se kabošon vkládá do lůžek či obšívá. Můžete jej také obložit drobnými korálky. Poté z něj mohou vznikat již zmíněné přívěšky, náhrdelníky a podobně. Nebojte se také spojit víc kabošonů dohromady. Takové korálky jen tak někdo nemá!

bižuterní komponenty internet

Bižuterní komponenty dostanete koupit i na internetu. Výběr je obrovský.

Před výrobou šperku je nejvíce vhodné udělat si o něm představu. Zkonzultujte svůj záměr s internetem a prohlédněte si různé varianty jak kamene tak šperků. Poté si v ideálním případě ještě zhotovte náčrt a zvažte, zda obtížnost odpovídá vaší zručnosti.

Jak vybrat kabošon

Kámen v kabošonovém tvaru může být opravdu jakéhokoli druhu. Minerály působí jemně a jednoduše, zatímco neprůsvitné kameny s vyrytým vzorem mají potřebu vyniknout. K dostání jsou také upravené do mnohoúhelníků. Kabošony s motivy a vzory vtisknutými dovnitř, jsou dalším výraznějším, ale o to zajímavějším typem.

kabošony modré

Pokud toužíte po vyobrazení něčeho konkrétního, nemusíte se bát, že byste nenašli. A pokud přece jen svůj vytoužený motiv nenaleznete, prostě si ho vyrobte. Uvidíte, že to zase tak těžké není. Postačí vám jen oválný obrázek na papíře a nějaká průhledná hmota. Třeba křišťálová pryskyřice, kterou seženete ve výtvarných potřebách.

Nejlepší je vyrobit šperků rovnou více, abyste je mohli střídat podle outfitů.

Jaké zvolit komponenty: Bižuterie a Swarovski

Preciznost a druh materiálu si musí každý uzpůsobit dle zvoleného kamene. Nejběžnější jsou postříbřené, pozlacené či pokovené. Pokud ale chcete mít jistotu ve kvalitě a nezávadnosti, pořiďte si komponenty z chirurgické oceli. Předem se také ujistěte, že zvolené lůžko odpovídá rozměrům. Nejlépe zvolte komponenty přímo určené na kabošony.

Bižuterních komponentů je k dostání plná řada. Stačí jen trochu probrouzdat internet a hned najdete vhodný kousek. Sporná pouze zůstává kvalita, na kterou je třeba si dávat pozor.

Proslulá rakouská firma Swarovski vyrábějící šperky a bižuterii nabízí k dostání také skvělé šperkařské komponenty. Komponentů nabízí opravdu obrovskou řadu. Swarovski komponenty můžete vybírat z více než 1 600 druhů! Naleznete zde podsady, okraje a všechno ostatní na všechny vaše šperky. Různých tvarů a provedení je nepřeberné množství.  Dobrá úroveň komponentů se na výsledném vzhledu podílí neméně výrazně jako samotný kámen. Už jen pokud se jedná o dražší kámen, jednoznačně doporučujeme komponenty nepodceňovat. S touto značkou budete mít jistotu kvality a luxusu.

swarovski komponenty náramek

Náramek se Swarovski komponenty.

Hurá do práce!

Máte již vybraný kabošon, komponent i nakoupeno všechno ostatní? Tak to nezbývá nic jiného, než se pustit do zhotovování! S lepením buďte trpěliví a pečliví zkrátka jako u každé domácí výroby. Je to jediná věc, kterou máte možnost pokazit. Pak už vás od skvělého výsledku nic nedělí. Přejeme vám ať vaše šperky sklidí mnoho úspěchu a nadělají spoustu parády!