Jistě jste se v obchodech setkali s různými výrazy pro “kožený” materiál, z něhož jsou kabelky vyrobeny. Jsou ale takové kabelky z kůže opravdu z pravé kůže?

Druhy a původ kůží

Kabelky z pravé kůže jsou z různých druhů kůží. Hovězí a telecí kůže jsou oblíbené a zároveň i kvalitní. Dalšími kůžemi jsou ty z jehňat, pštrosů, či poníků. Pro každý typ jestvují i napodobeniny. Snad nejčastější kůží, ze kterých se kabelky světových značek vyrábí, je kůže hovězí. Italské a francouzké značky často vyrábějí kabelky z jehněčích kůží. Níže na obrázku naleznete ukázky kabelek značek Lacoste, Kooba a Alexander McQueen z telecích kůží.

kozene-kabelky-clanek

Výhody kabelek z pravé kůže

Kůže je přírodní materiál a z toho vyplývají různé výhody oproti umělým kůžím. Přírodní kůže vydrží odolávat mnohem déle, a to nejen tahu a tlaku (vyšší nosnost), ale i povětrnostním vlivům. Nevýhodou kůže, jak nám je známo z obuvi, je to, že se zvykne ještě natáhnout. Pokud je však dobře ušita, nemělo by se to stávat. Nebojte se ani kabelek se zipem, u těch kvalitnějších se vám časem vlnit nebude.

Náhrady za pravé kůže kabelek

Pravá přírodní kůže je však relativně drahá. Její zpracování je náročný proces, zvláště pokud se provádí ručně (dlouhou tradici ručního zpracování kůží má například Itálie). Proto vzniklo několik náhrad. Pro nás jako spotřebitele je důležité, abychom si je nezaměňovali. Pravá kůže je označena jako real leather, v EU značkou pro pravou kůži. Italsky je to např. vera pelle. Podřadnější koženým materiálem je lepená kůže. Jde o zbytkové kousky pravé kůže, které se rozemelou a znovu dají dohromady za pomoci lepidla a dalších aditiv. No a v neposlední řadě to je umělá kůže, která nemá s tou pravou nic společného. Jedná se o polyuretan, který je vyráběn synteticky.

Tak když budete v nejbližší době shánět kožené kabelky, volte rozhodně ty z pravé. Po čase se vám to vyplatí.

Bude se vám také líbit: