Opasok je neodmysliteľný doplnok k nohaviciam. Ide nielen o funkčný, ale aj dizajnový prvok outfitu. Kde opasok vznikol, aké druhy existujú a ako ich nosiť? Nielen toto, ale omnoho viac sa dočítate v našom článku pojednávajúcom o tak obľúbených opaskoch.

História opaskov

Opasky sú spojené s históriou ľudstva od nepamäti. Zdokumentované sú najstaršie archeologické nálezy z doby bronzovej, hlavne pracky z opaskov. Po väčšinu času boli bežnejšie u mužskej populácie. Ale vďaka moderným trendom odievania sa to dnes už tak jednoznačne nedá povedať.

damske fashion opasky história

Druhy opaskov

Opaskov existuje obrovské množstvo. Rozdeliť ich môžeme podľa druhu materiálu, z ktorého boli vyrobené, podľa šírky, podľa spôsobu zapínania a podobne. Najlepšie rozdelenie je evidentne podľa materiálu.

Kožené opasky

Kategóriu kožených opaskov by sme mohli rozdeliť do dvoj podkategórií – tie z pravej a tie z umelej kože. Opasky z pravej kože sú zväčša hrubšie, ťažšie, menej ohybné. Naopak tie z umelej sú ohybnejšie a vážia menej. Pozor na opasky, ktoré sa tvária akokeby boli z pravej kože, ale v skutočnosti sú len z lisovaných kožených “pilín”. Tie sa časom rozpadajú a opasok tak môžete čoskoro vyhodiť. Pánske kožené opasky bývajú masívnejšie, dámske opasky z kože zas dizajnovo prepracovanejšie a kľudne i farebné.

opasky dámske pánske trendy

Látkové opasky

Opasky z látky majú tú vyhodu, že dlho vydržia, sú ľahké, sú rôznofarebné. Je možné ich zaväzovať, alebo môžu byť na pracku. Ich nevýhodou je, že sa ľahko zafarbia, či už od oblečenia, kabelky a tašky, alebo naberú do seba bežnú špinu. Dajú sa ale vyprať, pozor však na hrdzavejúce pracky.

opasky 2020

Opasky z plastu

Umelé opasky síce nie sú príliš ekologické, ale sú trvácnejšie a lacnejšie. Umožňujú prakticky neobmedzenú variabilitu v tvare, vzoroch, farbách. Nevýhodou tých menej kvalitných ale je “lámanie” v časti, kde si ich najbežnejšie zapínate.

Ďalšie materiály

Medzi ďalšie materiály môže patriť napríklad lano, ktoré sa veľmi hodí k letným šatám, povrázkový opasok, opasky z dreva, z kovu a podobne. Častokrát vzniknú trendy, ktoré sú na prvý pohľad extravagantné, ale nakoniec sa ustália a prejdú do hlavného trendu.

opasky dámske pánske trendy

Rozdiely medzi dámskymi a pánskymi opaskami

Prvým rozdielom, ktorý snáď každého hneď napadne, je spôsob zapínania opasku. Ženy si navliekajú a zapínajú opasok zľava doprava, pánske opasky sa zas zapínajú zprava doľava. Pre ženy je bežnejší tenší opasok alebo naopak, výrazne hrubý. Mužom je prirodzenejšie mať opasky strednej veľkosti, pričom samozrejme platí, že do obleku je vhodnejší užší a kožený, na rozdiel od opasku do džín alebo iných nohavíc.

panske opasky trendy

V šatníku by vám nemalo chýbať aspoň päť rôznych opaskov – od tých na bežné nosenie, až po opasky do spoločenského oblečenia, k oblekom a kostýmom.