Všechno má svůj příběh. Stejně jako pánské obleky, které už odjakživa patří k symbolům elegance. Poprvé se do historie zapsaly v polovině 18. století. Kdo stvořil trend, který si v srdcích moderně smýšlejících mužů doživotně pronajal své místo, a jak s ním šel čas?

Regentské období

První zmínka o pánském obleku pochází z období regentství. Tehdy George Brummell, který byl arbitrem pánské módy a elegance, započal moderní éru pánských obleků. Jeho vkus byl na dřívější dobu skutečně vytříbený. Pánské obleky byly jednoduché a přitom moderní, barvy tíhly spíše k decentnímu charakteru. Tehdejší vázanky, které byly nedílnou součástí kompletu, silně kontrastovaly se zbylým celkem. Brummell v tomto období představil pánské obleky, které byly určeny pro vyšší vrstvu. Komplet se skládal z tmavého a dlouhého fraku s velkou klopou (připomínající spíše kabát), světlých kalhot, světlé vesty, bílé košile, výraznější vázanky a vysokých tmavých bot.

Víte, že… George Brummell se snažil muže přimět nejen k jinému způsobu oblékání, ale také ke změně návyků. Právě díky němu se každodenní hygiena a zvýšená péče o zevnějšek staly samozřejmostí.

historie pánského obleku

Viktoriánské období

Ve viktoriánském období byl pánský oblek značně populární a stal se jakýmsi standardem. Běžná byla také kombinace fraku s kalhotami, jež se neshodovaly po barevné ani materiálové stránce. Díky novému střihu byly vhodné i při jízdě. Zachována samozřejmě zůstala i klasika, která byla vhodná pro formální i pracovní příležitosti, stejně tak ve večerních hodinách. Ke konci 19. století se zrodil moderní oblek jakožto neformální oděv, který sloužil výhradně pro volnočasové aktivity. Paralelně s tím byl objeven smoking. V původní verzi hrál hlavní roli černý frak s bílou vázankou. Později byl zbrusu nový dresscode nahrazený vázankou v barvě černé.

Eduardovské období

Na počátku 20. století došlo k trvalému poklesu nošení fraků. Formální pánské obleky se staly standardem pro většinu podnikatelů, běžné byly také pro účely soukromého setkání bez dam. Postupně se objevovaly formální obleky také ve městě. Souběžně s tím se v severní Americe začaly vyrábět uvolněné a neformální obleky vyráběné z pytloviny, které připomínaly klasický oblek, řekněme však v ležérnější rovině.

Meziválečné období

Po skončení první světové války vyšla dlouhá saka z módy. Přízeň jim zachovali pouze postarší a konzervativnější muži. V roce 1920 se objevily obleky s kratším sakem, které se využívaly ke slavnostním příležitostem během dne. Pro večerní události patřilo slovo elegantnímu smokingu. V tom samém roce začali muži nosit široké a rovně střižené kalhoty. Módní se v té době staly také kalhoty s vysokým pasem, které si svou pozici udržely do konce roku 1940. Moderní muži se smyslem pro styl si oblíbili dvouřadé vesty v kombinaci s jednořadým sakem, ti konzervativní zůstali věrni dvouřadým sakům.

Poválečné období

Během let 1940-1950 došlo k moderní proměně dosavadních obleků. Střih získal mnohem jednodušší a praktičtější vzhled. Pánské obleky již začínaly mít takovou podobu, jakou známe ze současnosti. V těchto letech se začaly vyrábět stylové obleky různých materiálů, barev i celkového provedení, které vždy vycházelo z vlivů aktuální doby (výstižná je například éra ovlivněná filmem Horečka sobotní noci). Ke konci roku 1970 umožnila značka Haggar zvlášť pořízení saka i kalhot v závislosti na velikosti nositele. Mužům tak dala možnost sestavit si celý oblek podle individuálních tělesných proporcí. Rok 1980 se opět nesl pod vedením modernizace. Saka byla mnohem víc propracovaná, od vest se nakonec zcela upustilo. Samozřejmostí se stala saka končící u pasu a to jak v dvouřadém, tak i jednořadém provedení. Konec roku 1990 hlásil návrat k populárním třířadým oblekům, které se do módy vrátily také v prvním desetiletí v 21. století.

Bude se vám také líbit: