Vrásky sú prirodzenou súčasťou ľudského života. Pleť postupne starne a telo nevytvára toľko potrebných látok na jej obnovu ako za mladi. A ako nám vedci z každého smeru pripomínajú, nie je to možné zastaviť. Našťastie je možné tento proces aspoň spomaliť, a to v pohodlí domova prípravkami modernej kozmetiky. V tomto článku sa dozviete ako bojovať proti vráskam pleťovými krémami a výživovými doplnkami.

Asi každý z nás počul o kyseline hyalurónovej. Ide o prirodzene sa vyskytujúci glykosaminoglykán o vysokej molekulovej hmotnosti – tvorí jednu z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty. Okrem podkožnej aplikácie sa stále častejšie používa i v kozmetike. Jedným z mnoých produkov je krém s obsahom tejto kyseliny. Jej molekuly sú klzké a príliš veľké na to, aby ich pleť hlbšie absorbovala. Zostávajú tak dlhšiu dobu pri povrchu pokožky a voda, ktorú na seba nadviazali, sa uvoľňuje a vstrebáva pomaly. Pleť tak vyzerá mladistvejšie a pôsobí jemne.

boj proti vráskam

Dlhodobý efekt je však podľa výskumov sporný. Preto sa odporúča pravidelné používanie krému, prípadne masky na tvár. Krém s obsahom kyseliny hyalurónovej dostanete bežne kúpiť v lekárňach alebo špecializovaných internetových obchodoch.

Kolagén ako pomocník v boji proti vráskam

Naším ďalším spojencom v boji proti vráskam je kolagén. Je to vlastne skleroproteín – extracelulárna, vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou spojivových tkanív tela. Tvorí 25-30% všetkých proteínov v tele cicavcov, vo forme kolagénových vlákien je zložkou medzibunkovej hmoty.

Kolagén na pleť nepôsobí priamo. Rovnako ako kyselina hyalurónová má príliš veľké molekuly, aby sa dostali cez pokožku. V kréme preto nemá zmysel, ale odporúča sa jeho užívanie vo forme tabliet. Na prirodzenú obnovu kolagénu v tele pôsobí i vitamín C, B3 a E, prípadne i koenzym Q10. Pravidelným užívaním tabliet podporíte nielen pleť, ale i kĺby a svaly, a ich správne fungovanie. Skúste si to na vlastnej koži a zaobstarajte si výživový doplnok vo forme tabliet.