Jistě už každý z vás zažil nebo slyšel o tom, jak “jemně” se na letištích chovají k zavazadlům pasažérů. Nebo se vám dokonce stalo, že jste po příletu zjistili, že máte zavazadlo poškozené. Abyste se tomu vyhli, je tu pro vás článek o tom, jak správně vybrat kufr na dovolenou letadlem.

Pokud cestujete pravidelně po celý rok, nebo jedete v létě na dovolenou a v zimě na hory, nepodceňte výběr správného zavazadla. Praktický kufr se stane věrným sluhou. Oddělí prádlo čisté od špinavého, suché od mokrého, a klidně i volnočasové oblečení od společenských šatů na večer. Před samotným výběrem přemýšlejte, o jaký druh cestování jde, a k tomu účelu vyberte zavazadlo. Na aktivní dovolenou, kdy se budete často přesunovat, zvolte batoh nebo cestovní tašku, neboť se s nimi lépe manipuluje. Na relaxační pobyt nebo delší služební cesty si zvolte raději kufr na kolečkách. Podle délky cesty si zvolte velikost zavazadla. Přihlédněte i k velikosti své postavy, potřeb i síly.

Rozměry, robustnost a materiál kufru

Na dva až tři dny vám bohatě stačí zavazadlo do výšky 55 cm, které svou velikostí splňuje parametry kabinového zavazadla. Odpadne vám tak odbavovací část na letišti a čekání na zavazadlo při příletu. Větší kufry si berte na rodinnou dovolenou. Pokud rádi nakupujete, volte zavazadla a kufry s možností rozšíření velikosti. Pomocí druhého zipu vsazeného po obvodu zavazadla lze zvětšit jeho vnitřní část. Zavazadla z textilního materiálu jsou mnohem lehčí, dají se tzv. nafouknout, ale jejich obsah je mnohem náchylnější k poškození. Kufry skořepinové, z tvrdého plastu, lépe chrání vaše věci, ale mají větší hmotnost. Poloměkká zavazadla mají pevnou kostru a přizpůsobí se do stran dle vašich potřeb. Jsou lehčí než plast a dobře chrání obsah.

kufr na dovolenou

Další důležité vlastnosti kufru na dovolenou

Držadla musí být dostatečně dlouhá a snadno zasunovací. Praktická jsou u větších zavazadel postranní madla pro snadnější zvedání a přenášení. Pokud nemíříte do prorostlé džungle či do hor, zvolte kolečka. Modely se dvěma kolečky tzv. upright, snadno překonají obrubník, rampu i schod. Zavazadla se čtyřmi kolečky, která jsou otočná o 360 stupňů, tzv. spinner, jsou snadno manipulovatelná na rovném povrchu. Oceníte je na přeplněné ulici či v letištní hale, kde velmi snadno prokličkujete v davu. Dají se vést vedle sebe, před sebou, nebo táhnout za sebou jako upright.