U mnohých nastávajúcich alebo čerstvých rodičov v mnohých prípadoch nastane skôr či neskôr dilema, či nosiť dieťa v šatke. Nosenie detí v šatke nie je nič novodobého, svoje korene má v minulosti. Po útlme v posledných desaťročiach sa znova dostáva do popredia. Populárne je predovšetkým u priaznivcov alternatívneho rodičovstva a prírodných ľudí. Napriek tomu sú názory o tejto metóde trochu sporné, a preto sme sa rozhodli túto tému trochu bližšie preskúmať.

V čom sú šatky na nosenie detí prospešné?

Šatka prináša pre dieťa mnoho výhod a prispieva predovšetkým jeho psychike. Dieťa prirodzene túži cítiť blízkosť rodiča. Útulné prostredie šatky navyše pripomína prostredie v matkinej maternici, a dieťa tak má maximálny pocit bezpečia. Bábätká nosené v šatke bývajú väčšinou menej plačlivé a viac spokojné.

Rôzne štúdie a prieskumy navyše potvrdili celkom prekvapivú informáciu, že šatky na nosenie detí prispievajú k správnemu vývoju detskej chrbtice a sú perfektne anatomicky tvarované pre malé dojčatá.

šatka na nosenie detí

V šatke bude vaše dieťa v teplúčku. © Litttle Frog

Dieťa je tiež chránené pred chladom a vetrom viac ako v kočíku. Neposlednou kladnou vlastnosťou šatky je, že je veľmi praktická. Kto zažil dennodenné vynášanie kočíkov do schodov, tlačenie sa s ním v dave v meste, vykladanie do a skladanie z autobusu, ten si vie predstaviť, aká to je neuveriteľná výhoda.

šatky tula na nosenie detí

Šatku ocení nielen dieťa, ale aj vy. © Tula

Ako vybrať správnu šatku na nosenie?

Šatiek existuje rovno niekoľko druhov, ale sú dva základné typy. Jeden je elastický a druhý pevný. Líšia sa tiež v materiáloch. Ak chcete to najlepšie, vyberajte bavlnené. Základnou a hlavnou dimenziou, podľa ktorej vyberať, je veľkosť. A to nielen veľkosť šatky, ale i rodiča. Bude záležať teda na vašej konfekčnej veľkosti, a aj na tom, aký typ “viazania” šatky budete používať. Ak si nie ste istí, siahnite po univerzálnej veľkosti.

Obdobou šatiek tiež môžu byť nosidlá alebo vaky, ktoré sú pomerne modernejšie a uľahčujú manipuláciu.

Pri kúpe šatiek je najlepšie sa zamerať na špeciálne obchody pre deti. Zohnať sa dajú tiež v širokej ponuke v obchodoch pre deti, či už kamenných, alebo tých online.

šatka na nosenie detí

S Tula šatkami budete spokojní. © Tula

Značka Tula je jednou z najlepších výrobcov šatiek a vakov na trhu. Ponúka množstvo kvalitných výrobkov s veľmi prepracovaným dizajnom.

šatky na nosenie detí Tula

So šatkami je možné nosiť deti i na chrbáte. @ Tula

Ďalšou značkou, s ktorou sa môžete pri šatkách na dieťa stretnúť, je značka Little Frog. Pôvodom je z Poľska a ponúka veľa druhov, medzi ktorými sú ako šatky čisto bavlnené, tak i s prímesami iných látok.