Tetování má dlouhou historii a v dnešní době jen málokdo zná zajímavé a někdy až neuvěřitelné fakty z její historie. Přinášíme vám přehled jedenácti nejzajímavějších z nich. Doufáme, že se budete bavit.

Zajímavé fakty o tetování

1. Slovo “tetování” se zpětně odvozuje od polynéského slova “tatau“, což znamená “značka, značkovat”.

2. Během objevování ameriky se evropští misionáři snažili odstranit tetování domorodců mnutím pískovce o kůži.

3. První tetovací stroj byl patentován Samuelem F. O’Reilleym v roce 1891. Byla to vlastně jen modifikace vynálezu určeného pro autografický tisk patentovaného Thomasem Edisonem 15 let dříve.

4. Podle některých zdrojů, různé druhy tetování námořníků měli různé významy v různých dobách v historii. Například želvu měli muži, kteří propluli přes rovník, loď s nataženými plachtami zas že proplul kolem mysu Horn a drak znamenal, že námořník sloužil v Číně.

Tetování - námořníci

5. Několik amerických prezidentů prý mělo tetování, včetně Franklina Pierce a Dwighta Eisenhowera. Je však potvrzené, že Theodore Roosevelt měl na hrudi vytetovaný rodinný erb.

6. Ledový muž Ötzi je nejstarší neumělá mumie objevená v Evropě se stářím přes 5 200 let. Poté, co jeho potetované tělo prozkoumali někteří výzkumníci, se věří, že jeho tetování mohou mít zdravotní význam, protože nesou “nápadnou blízkost” k umístění těla akupunkturních bodů.

7. V roce 1999, výrobce hraček Mattel představil panenku “Butterfly Art” Barbie s motýlím tetování na břiše, spolu s tetovácími nálepkami na ruku pro majitelky. Panenka byla nakonec z trhu ztažena poté, co Mattel obdržel četné stížnosti od rodičů.

8. Mezi lety 1961 až 1997 bylo v New Yorku nezákonné dát si spravit tetování. Tenhle zákaz byl vydán Ministerstvem zdravotnictví po propuknutí hepatitidy typu B.

9. Úplně první televizní soutěž krásy (natáčena počas světové výstavy v roce 1939) představila vysoce potetovanou soutěžící jménem Betty Broadbent, který byla již známá jako artistka z cirkusů Ringling Brothers a Barnum a Bailey.

10. Vězeňští tetéři používají nástroje a materiály jako jsou motory z CD přehrávačů, pružiny, pera a saze a další na tetování spoluvězňů. V některých ruských věznicích dělají inkousty s rozpuštěných podpatků bot s příměsí krvi nebo moči.

11. Šamani Maorů z Nového Zélandu měli potetované hlavy. Když zemřeli, jejich hlava sloužila jako artefakt a vzpomínka na sílu šamana. Na přelomu 18. a 19. století bylo populární sbírání takových potetovaných hlav Maorů. Tato mánie zašla až tak daleko, že se lidi vraždili jen kvůli potetované hlavě.

fakty o tetování

Zdroj: Royal Museums Greenwich – fakty o tetování