Korytnačka – živočích chránený pancierom, schopný plávať vo vode i chodiť po súši, dožívajúci sa dlhého veku. Niet divu, že korytnačka bola po tisícročia symbolom sily, stability a vytrvalosti. Korytnačie tetovania tu boli aspoň tak dlhú dobu.

Korytnačka v mytológii

Korytnačka hrala i hrá rolu v rôznych mytológiách. V Afrike ako súčasť folklóru, V Japonsku ako ochranná záštita moreplavcov, či vo Vietname ako zlatý boh, ktorý príde na pomoc v zlých časoch. U mnohých severoamerických indiánskych kmeňov je korytnačka nositeľkou sveta.

Tetovanie korytnačka

Plynézské tetovanie korytnačka

Polynézia obsahuje rozsiahle územia Pacifiku, od Havaja na severovýchode až po Nový Zéland na juhozápade. Polynézia nemá žiadne písomné pamiatky, možno aj preto sa prikladal taký význam tetovaniam. Keďže na ostrovoch Polynézie žilo veľa kmeňov, každý z nich prikladal rôznym tetovaniam trochu inú rolu, zmysel a dôraz. Najčastejšie bol zobrazovaný Tu – boh vojny – ako korytnačka. Bojovníci jednotlivých kmeňov verili, že ich bude chrániť ako akýsi pancier. Na niektorých súostroviach bol symbol korytnačky výhradne rezervovaný pre vládcov a náčelníkov kmeňov.

Korytnačie tetovanie na Havaji

Havaj je tiež známy svojou históriou tetovania. Traduje sa, že to bol práve boh Honu (zobrazovaný ako korytnačka), ktorý doviedol prvých ľudí na tento ostrov. Tetovanie korytnačka ostalo moderné až do dnes.

Symbolika korytnačieho tetovania

Ako sme spomínali v úvode, tetovanie korytnačka má viacero zmyslov, vyjadruje viacero symbolov. Korytnačka je teda:

  • symbol dlhovekosti – z toho ako dlho korytnačka žije
  • symbol plodnosti – dokáže naklásť množstvo vajec na jeden raz
  • symbol istoty, bezpečia – pevný pancier chráni pred nebezpečenstvom
  • symbol vytrvalosti – prepláva tisícky kilometrov krížom cez moria a oceány
  • symbol navigácie – dokáže sa z veľkej diaľky vrátiť domov, na pláž kde sa narodila
  • symbol stability – pomalosť korytnačky na súši sa môže spájať s niečím negatívnym, no je to aj symbol stability, nemennosti

Galéria tetovaní s korytnačkou

Korytnačie tetovania ostali modernými do dnešných čias. Niekedy sú korytnačky zobrazované len ako krivky, inokedy zas s plne vykresleným pancierom a končatinami. Častokrát sú spájané s ďalšími symbolmi alebo kvetmi (ktorých v Polynézii rastie neúrekom).

Kľúčové slová: tetovanie korytnačka, želví tetování, tetování s želvou