Rozhodli ste sa nafarbiť si vlasy, ale neviete, ako sa o ne správne starať? Prípadne máte už nafarbené vlasy, ale ich kvalita sa zhoršuje? Možno práve preto, že sa o ne správne nestaráte. Zistite, čo treba robiť, aby boli vaše farbené vlasy zdravé a spokojné.

Správna starostlivosť začína už pred farbením vlasov. Ak chcete naozaj krásne zafarbené vlasy, umývajte si ich naposledy jeden až dva dni pred návštevou kaderníctva. Farba sa takto na vlasy prichytí lepšie a rovnomernejšie.

Po farbení musíte nechať vlasy oddýchnuť, aby poriadne absorbovali nanesené farbivo. Umývajte si ich preto najskôr až o 24 hodín po.

farbené vlasy starostlivosť

O farbené vlasy je potrebné sa správne starať. © Pixabay

Umývajte si vlasy menej často

Najväčším nepriateľom farbených vlasov je vymývanie farby vodou. I keď sa to nezdá, voda a čas pôsobia neúprosne. Preto sa neodporúča časté umývanie. Ideálne tak raz za dva až tri dni. Prípadne môžete občas použiť suchý šampón. Vyberajte podľa svojej farby na vlasy.

A keď si pôjdete zaplávať do bazéna s chlórovanou vodou, chráňte si vlasy kúpacou čiapkou. Chlór totiž nereaguje len s nečistotami, ale i farbou na vašich vlasoch.

Používajte občas masky na vlasy

Aj keď je pravda, že v dnešnej dobe majú už i menej kvalitné farby na vlasy šetrnejšie zloženie ako pred rokmi, neuberá to na fakte, že sú stále záťažou pre vlasy. Jednak ich vysušujú, ale sú i náchylnejšie na teploty (žehlenie) alebo mechanické poškodenie. Odporúčame preto vlasy aspoň občas hydratovať a dodatočne vyživiť. Ideálnym riešením sú prírodné masky na vlasy. Dodajú vlasom minerálne látky, vitamíny a živiny, hydratujú ich a dodajú im lesk.

ale aj tak sa na kvalite vašich vlasov podpíše. Vlasy sú suchšie a na dotyk drsné. Ich kvalite nepomáha ani horúci vzduch z fénov, žehlenie či mechanické namáhanie pri kefovanie.

ako sa starať farbené vlasy

Menej umývať, chrániť pred teplom a UV žiarením a používať masky an vlasy. © Pixabay

Chráňte vlasy pred teplom a slnečným žiarením

Vlasom, a obzvlášť tým farbeným, neprospieva prílišné teplo, či už spôsobené fénovaním, žehlením alebo žiarením zo slnka. Pred použitím fénu na vlasy, kulmy alebo žehličky, nezabudnite aplikovať ochranný prípravok. A ak je to možné, nastavte si nižšiu teplotu.

UV žiarenie, ako jedna zo zložiek žiarenia pochádzajúceho zo slnka, má tú vlasnosť, že „vyťahuje“ farby. Nezáleží na tom, či ide o billboardy pri cestách, plastové štipce na bielizeň alebo vaše vlasy. Aké máme možnosti zabrániť blednutiu farby? Jednou z možností je mechanická ochrana, a to v podobe klobúkov, šatiek, šiltoviek, či iných módnych doplnkov. Tou ďalšou sú olejčeky a spreje s ochranou proti UV žiareniu.

Ako vidíte, pravidiel, ako si chrániť svoje farbené vlasy, nie je až tak veľa. Je ale dôležité byť s nimi oboznámení a pamätať na to počas bežného dňa. Inak sa vystavujete riziku, že sen o vašich dokonalých farbených vlasoch pomaly, ale isto vybledne.